października 09, 2019

Za zamkniętymi drzwiami - B.A. Paris

 Za zamkniętymi drzwiami — światowy bestseller

Zastanawiam się, co trzeba zrobić, żeby książka stała się bestselerem. Z pewnością musi być świetnie napisana, mieć ciekawą oryginalną fabułę i to coś, co porwie miliony. Za zamkniętymi drzwiami przez prawie dwa lata nie schodził z list bestselerów. W Polsce sprzedało się blisko 250 tysięcy egzemplarzy.

Polecano mi tę książkę wielokrotnie (dziękuję Aga, że często mi o niej wspominałaś;)) i chociaż thrillery nie są moim ulubionym gatunkiem, to w końcu zaczęłam ją czytać. Zabrałam ją ze sobą w ostatnią wycieczkę autobusem i się wkręciłam.

Doskonałe małżeństwo czy idealne kłamstwo?

Takie pytanie zadają nam już z okładki. Czy w ogóle istnieje coś takiego jak doskonałe małżeństwo, a może istnieje, ale tylko do czasu? Bohaterami książki są Jack i Grace, jak można się domyślić on przystojny, bogaty prawnik, który pomaga maltretowanym kobietom, a ona jest elegancką i czarującą panią domu. O ile o Jacku wiemy wiele, tak Grace praktycznie nic o sobie nie mówi, wśród przyjaciół wygląda na zakochaną po uszy w mężu i zadowoloną ze swojego życia. A jej życie opiera się na dbaniu o dom i ogród.

Autorka pokazuję nam dwie przestrzenie czasowe — teraz i kiedyś. Powoli odkrywa przed czytelnikiem historię małżeństwa naszych bohaterów i to, jaki ma to wpływ na chwilę obecną. Grace bardzo szybko, bo już dzień po ślubie ma okazje poznać prawdziwą naturę Jacka, który z całą pewnością nie jest tym czarującym, opiekuńczym mężczyzną, którego znała przed ślubem. Już w podróży poślubnej przekonuję się, że jej życie bardzo się zmieniło i że uwolnienie się z tego życia będzie bardzo trudne.

Kto wie co dzieje się za zamkniętymi drzwiami?

Czy to nie jest dziwne, że Grace nie wychodzi z domu bez męża, że ciągle odwołuję lunch z przyjaciółką, że czasami przez kilka tygodni nie pojawia się u siostry w odwiedzinach? Przyjaciele praktycznie bez mrugnięcia okiem przyjmują tłumaczenie tego, dlaczego mają kraty w oknach. Jednak podczas jednej z kolacji, którą urządzają u siebie w domu, pojawia się wyłom. W odwiedziny oprócz kolegi z pracy przychodzą nowi sąsiedzi, a sąsiadka nie bardzo chcę wierzyć w nieskazitelne małżeństwo naszych bohaterów.

Ważną postacią  tej historii jest też młodsza siostra Grace, ma prawie 18 lat i cierpi na zespół Downa, a do tego nie lubi Dżordża Kuny.

Kilka słów podsumowania

Książka jest napisana bardzo przystępnie. Jednak podczas jej czytania, nie mogłam pozbyć się wrażenia, że już tę historię gdzieś słyszałam i że wiem, jak to się skończy. Liczyłam na głębszą analizę psychologiczną, na pokazanie ogromu krzywdy wyrządzonej Grace, jednak nic takiego nie dostałam. Chwilami miałam wręcz wrażenie, że ona wcale nie ma tak źle. Mimo tego wszystkiego ciesze się, że przeczytałam w końcu ten debiut i chętnie sięgnę po kolejne książki tej autorki i Was też zachęcam, żeby przeczytać ten światowy bestseller.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Ogarnąć nieogarnięte , Blogger