sierpnia 21, 2019

Pamiętnik księgarza - Shaun Bythell

 Wydawnictwo: Insignis Media

Liczba stron: 388

Data wydania: 19.06.2019

Pamiętnik księgarza to naprawdę pamiętnik

Książka jest napisana w formie pamiętnika, dzięki temu łatwo jest łączyć fakty, a całość czyta się bardzo szybko. Osobiście lubię książki, które podzielone są na krótkie rozdziały lub fragmenty. Dzięki temu książki czyta mi się wygodnie, a „następny rozdział” nie sprawia, że siedzę z książką do 3 w nocy, zwłaszcza gdy na drugi dzień trzeba wstać do pracy.

Szkocki Antykwariusz Shaun Bythell

Nasz bohater i zarazem autor to szkocki antykwariusz. Uwielbia czytać książki, narzekać i nie lubi klientów. Niestety przez większość książki miałam wrażenie, że praca, którą wykonuję, jest jego największym przekleństwem. Za karę rozmawia z klientami, za karę wycenia książki i za karę sprzedaję książki. Zdecydował się na przejęcie antykwariatu 15 lat temu i od tego czasu chyba stracił cały zapał. Może za rok czy dwa przeczytamy kolejny jego pamiętnik o tym, jak zamyka tak nieopłacalny interes?

Pamiętnik księgarza historia dialogów

W dziennikach antykwariusza znajdziemy wiele dialogów, które słyszała chyba każda osoba pracująca w księgarni, czy antykwariacie. Myślę nawet, że te dialogi można usłyszeć też w bibliotece. Większość jest zabawna, jak: Nie pamiętam tytułu, ale okładka była czerwona/ niebieska/ zielona/ żółta. Większość jednak woła o pomstę do nieba. Moim hitem jest pytanie po wejściu do księgarni o to, czy są tu książki.

Praca szkockiego antykwariusza to nie tylko sprzedawanie książek i użeranie się z klientami. Jeździ on też po Szkocji i wycenia księgozbiory różnych osób, aby zobaczyć, czy ma szansę coś z tego kupić, a potem sprzedać. Ma okazję poznać mnóstwo ludzkich historii.

W historii przeplatają się też jego relację z przyjaciółmi i współpracownikami. Mimo że to pamiętnik, to jego autor nie uzewnętrznia się za bardzo, nie opisuję swoich przeżyć i emocji, o których lubię czytać. Na jednym poziomie opisuję cieknącą ścianę i zerwanie z ukochaną.

Kto nie chciał mieć własnej księgarni?

Większość osób, która uwielbia czytać książki, marzyła lub marzy o własnej księgarni. Miejscu z nieograniczonym dostępem do ich "narkotyku". Oczywiście, że ja też o tym marzyłam i wiecie, nawet ta książka mnie do tego nie zniechęciła. Znam realia rynku i trochę branżę księgarską i mimo to chciałabym kiedyś mieć księgarnie, gdzie można przyjść w spokoju pooglądać i powąchać książki. Tak moi Drodzy uwielbiam wąchać książki :)

Dla kogo Pamiętnik księgarza?

Myślę, że dla każdego. Książkę jak wspomniałam na początku, czyta się bardzo szybko. Dlatego, jeśli okaże się, że jednak nie przypadnie Wam ten humor do gustu, to nie stracicie wiele czasu. Jeśli pracujesz w branży, to myślę, że będziesz w stanie utożsamić się z autorem i z sentymentem powspominasz własne przygody z klientami.

Zachęceni do przeczytania, czy wręcz przeciwnie?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Ogarnąć nieogarnięte , Blogger