maja 03, 2016

Przeczytane #KWIECIEŃ

Nawet nie zauważyłam kiedy nastał Maj, więc z lekkim opóźnieniem łapcie kolejny zestaw książek, które przeczytałam w kwietniu. Nie wiem jak to się stało ale jest ich aż 8, mam nadzieję że ich różnorodność się Wam spodoba i że znajdziecie wśród nich coś dla siebie. Skoro nadszedł maj to warto też poczytać na świeżym powietrzu, korzystajcie więc z niego jak najwięcej.

blog ogarnąć nieogarnięte


1.  "N@apisz do mnie" 2. "Wróć do mnie" Daniel Glattauer 

Dwa tomy opowieści o mailowej znajomości Emmi i Leo. Wielokrotne pisanie maili między tą dwojką, zawiązywanie się bliskiej więzi historia jak żadna inna. Samotny mężczyzna, psycholog języka i młoda mężatka. Ile można dowiedzieć się o drugiej osobie poprzez maile? Jak wiele od niej można wymagać, kim taka osoba się staję? Przygody Emmi i Leo są niezwykłe, znajomość niecodzienna. Słowa, które do siebie piszą są pełne tajemniczości, ironii, uczuć. Próbują się poznać i spotkać, koniecznie sprawdź czy im się udało. Obie książki czyta się lekko i przyjemnie.


3. "Kolor herbaty" Hannah Tunnicliffe

Z czym kojarzy się herbata? Oczywiście z Chinami. Grace przenosi się na wyspę Makau wraz z mężem, który buduje tam kasyno. W nowym miejscu czuję się samotna i zagubiona dodatkowo dowiaduje się ostatecznie, że nie może mieć dzieci. Jej małżeństwo przechodzi przez to kryzys. Zmiany zaczynają się gdy główna bohaterka postanawia otworzyć kawiarnie mimo sceptycznego nastawienia męża. Owa kawiarnia staję się jej odskocznią od problemów rodzinnych, które przez brak rozmów się pogłębiają. Jednak spotyka w niej życzliwe sobie osoby, dzięki którym jej los ma szansę się odmienić. Historia urocza, pełna kawy, rozmów i przepysznych francuskich makaroników. Oprócz losów Grace, poznajemy także codzienność ludzi którzy ją otaczają. 


4. "Ballada o ciotce Matyldzie" Magdalena Witkiewicz

Pełna humory opowieść o tym, że w życiu warto być dobrym i że ludzie którzy z pozoru wydają nam się źli okazują się przyjaciółmi. Joanna traci w młodym wieku rodziców, później najbliższą dla niej osobą staję się Ciotka Matylda, a gdy Ciotka umiera rodzi się mała Matylda córka Joanny. A wraz z Córeczka pojawiają się też Przemuś i Oluś czyli wspólnicy interesu i nowi przyjaciele. Opowieść pełna humoru i pozytywnej energii. Do przeczytania w jeden długi wieczór lub jak w moim przypadku dwa krótsze. Polecam gorąco.

blog Ogarnąć Nieogarnięte


5. "Garść Pierników, szczypta miłości" Natalia Sońska

Czy miłość można znaleźć przez przypadek? Chyba można, jednak miłość nie wystarczy znaleźć. Trzeba o nią dbać, pielęgnować ją. Hanna, główna bohaterka książki zraniona przed laty, relację z mężczyznami buduje na krótkotrwałych romansach bez zobowiązań. Trwa to dopóki na drodze jej dziennikarskiej kariery nie stanie gburowaty mężczyzna, wtedy się wszystko zmienia. Koniecznie poczytaj o jej burzliwych przygodach, małych wpadkach, romantycznych chwilach i o uczeniu się na nowo jak to jest zaufać mężczyźnie.


6. "Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender" Leslye Walton

W noc przesilenia letniego może się stać wszystko, jednak nikt nie pomyślał, że w taki dzień mogą urodzić się niezwykłe bliźniaki. Chłopak nie mówi, żyje we własnym świecie, dziś pewnie nazwalibyśmy to autyzmem, jednak w tamtych czasach nikt o tym nie słyszał. Dziewczynka natomiast urodziła się ze skrzydłami. Powieść opowiada o ich niezwykłych losach, skupiając swoją opowieść na osobliwych doświadczeniach dziewczynki, która jest niezwykle inteligentna i która chcę żyć jak inni. Jest to niezwykłe opowiadanie, w których znajdziemy wiele mądrości i pięknych słów. Warto przeczytać historię dziewczyny, która nosi na sobie skrzydła anioła.

Blog Ogarnąć Nieogarnięte


7. "Szczęście pachnące wanilią" Magdalena Witkiewicz

Dopiero po przeczytaniu zorientowałam się, że jest to trzecia część cyklu. Jednak to nie jest istotne, śmiało możecie zacząć od tej części tak jak ja. To już druga książka przeczytana w kwietniu, w której mowa o kawiarni i słodkościach, gdzie zapach wanilii wprost wychodzi z książki. Historia przedstawia losy kilku kobiet, które na różne sposoby są zagubione, jednak ich życie niebawem ma się zmienić, a połączy ich właśnie ta kawiarnio cukiernia, która należy do Ady, głównej bohaterki. Każda z nich pragnie szczęścia, dla siebie, dla dzieci. czy im się uda je uzyskać? Przeczytajcie a się dowiecie. A myśl do zapamiętania to: najlepiej rozmawia się przy kawie.


8. "Oswoić narkomana" Irena A. Stanisławska, Robert Rutkowski

Co sprawia, że ludzie sięgają po narkotyki? Co sprawiło, że sięgnął po nie Robert Rutkowski dobrze zapowiadający się koszykarz. Oswoić narkomana to wywiad w którym Rutkowski opowiada o swoim uzależnieniu, o jego przyczynach, przebiegu, o tym jak sobie z nim poradził. W chwili obecnej jest terapeutom zajmującym się pomocą osobom uzależnionym, pracuje z narkomanami i stara się ich wspierać w wychodzeniu z nałogu. Przejmująca historia o trudnych relacjach, o ludzkich słabościach i trudnościach w życiu. Ciężko się o nich mówi, ale mogą się one stać przestrogą dla innych. 

I jak podobały się?

2 komentarze:

  1. hej :) kiedy będą jakieś kolejne czytelnicze podsumowania miesiąca? liczyłam na jakieś sugestie co wybrać na takie długie wieczory ;)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Ogarnąć nieogarnięte , Blogger