września 23, 2015

Obietnica, czyli o szacunku do siebie

Skoro jesień jest sentymentalna, to ja sentymentalnie o czymś co dotyczy chyba każdego.
Mija wrzesień, czyli do końca roku zostało już kilka miesięcy, a jak się ma Twoja lista rzeczy, które w Sylwestra, czy Nowy Rok tak skrupulatnie zapisywałeś?
Oby dobrze.


Obietnica = przyrzeczenie = pewność = deklaracja = przysięga.
To jest takie "coś" czego się nie łamie.
Dlatego z wielkim dystansem podchodzę do tego, gdy ktoś chcę mi coś obiecać, ponieważ zawsze jest mi niesamowicie ciężko, gdy ktoś łamie obietnice, którą mi wcześniej złożył.
I wkurza mnie, że ludzie podchodzą do tego tak lekkomyślnie.
Bo można obiecać że już nigdy nie zostawi się łyżeczki w zlewie (nie lubię tego bardzo), ale można też obiecać, że nigdy więcej nie zrani się drugiej osoby.

Czy "waga" obietnicy ma znaczenie?
Ma.
Ale mimo to każde złamanie danej przysięgi boli, bez względu na tę wagę.
I wtedy może pojawić się wątpliwość. Czy w takim razie mogę ufać tej drugiej osobie.
Jeśli złamała drobną obietnicę, jeśli okazała się mało ważna to czy tej ważniejszej obietnicy też nie złamie?

I tu uświadomiłam sobie, że jestem hipokrytką.
Tak. I mówię to z pełną świadomością, bo jak inaczej można mnie nazwać.
Wymagam dotrzymywania obietnic od innych, a sama?
A sama nie dotrzymuje obietnic składanych sobie.

Pamiętacie tekst o tym że to "ja jestem najważniejsza"? (Wybaczcie chwilowo nie mogę go znaleźć).
Więc czy łamanie obietnic dawanych sobie samemu nie jest czasem brakiem szacunku dla siebie?

Przychodzą do mnie czasem takie dni, że słyszę w głowie myśl "no zrób coś wreszcie". Zawsze chciałam się rozwijać, obiecywałam sobie, że coś dla siebie zrobię, że doprowadzę jakąś sprawę do końca, że wytrwam. I przeważnie kończyło się na tym że odpuszczałam.

A tu trzeba wymagać od siebie. Wymagać od siebie szacunku do siebie. Dotrzymywanie obietnic jest fajne i daje nam poczucie bezpieczeństwa i tak potrzebnego zaufania, bo co jeśli nie będziemy ufać samym sobie?

A to wszystko nie jest trudne, nie wymaga ode mnie nadzwyczajnego wysiłku. Jedynie odrobinę siły woli i chęci. Powiedzenia sobie wstań, zrób to. Motywacja wtedy nie musi istnieć. Wystarczy determinacja, szacunek do siebie i chęci by nie stać w miejscu.

Dlatego nie obiecuje i do następnego...

A jak się mają Wasze obietnice, jak do tego podchodzicie?

2 komentarze:

  1. Też nic nie obiecuję , po co później się dręczyć, że nie jestem fair w stosunku do samej siebie . Zapraszam do zabawy - nominowałam Cię
    http://jagatoja.blogspot.com/2015/10/wywiad-z-jaga.html

    OdpowiedzUsuń
  2. Wazny tekst.Małe rozliczenia co pewien czas pozwalają na zweryfikowanie czy nie wzielismy sobie na głowę zbyt wiele.Bo,wiesz ...czasem obiecujemytroszke na wyrost,trochę wbrew sobie.Nie każdy jest asertywny,chce czasem dobrze, a kończy sie niedotrzymaniem obietnic.Ja w Sylwestra skladam sobie zwykle jedną obietnicę ostatnio,ze zadbam o odpowiednią dawkę snu i odpuszczę nieco pedanterie bo mi ostatnio doskwiera.Odpuszcze tez sobie zgodę na przyjmowanie każdej propozycji np spedzenia czasu wolnego tak jak mi ktos proponuje aby nie sprawic komus przykrości. Fajnie,ze spojrzalas ma problem nie tylko z wlasnej perspektywy.Zapraszam cieplo ns moj blog http:poziomkowe-wzgorze.blog.pl bo znalazlysmy sie w gronie blogow wyróżnionych przez Jage.Moze warto poszerzyc dotychczasową liste odwiedzanych miejs w sieci?Ja bede wracać jak czesto sie da,pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Ogarnąć nieogarnięte , Blogger