sierpnia 07, 2015

9 cech, które ułatwiają życie


Otwieram Worda, bo cierpiałam na brak Internetu. Myślę, że napiszę coś dla Was i tak oto przed Wami mały hmmm poradnik. A raczej kilka wskazówek, które być może ułatwią Wam codzienną egzystencję,
a może już ułatwiają:)Oto przed Wami 9 cech, które ułatwiają życie

Cierpliwość

To jedna z podstawowych cech, które niezbędne są do życia. Mianowicie dlatego, że świat nie zawsze z nami współpracuje, a ludzie czasem są bardzo oporni. Cierpliwość więc przyda się nie tylko w dziekanacie na ukochanej uczelni, czy w jakimś innym urzędniczym gabinecie. Przyda się nam także, gdy chcemy wytłumaczyć najlepszej przyjaciółce, chłopakowi czy sąsiadce dlaczego warto po sobie sprzątać. Jak wiadomo, życie wymaga od nas czekania. Uczenie się cierpliwości to ciężka nauka, ale owocuje mniejszą ilością stresów w przyszłości.

Szczerość

Pomaga uniknąć wielu problemów codzienności, nie tylko gdy jesteś w związku. Bycie szczerym wobec innych, czy wobec samego siebie daje nam możliwość uniknięcia wielu nieporozumień. Tłumaczenie się z jakiegoś mniejszego
czy większego kłamstewka jest stresujące, bo w końcu nikt nie lubi się tłumaczyć, czy być przyłapanym na kłamstwie. Bycie szczerym to ta cecha, która pozwoli nam być fair. I ze spokojem nawiązywać relację z innymi i rozwijać siebie

Tolerancja

Jak rozpoczynałam swoją przygodę w Krakowie to mój znajomy powiedział, że "Kraków nauczy mnie tolerancji".
I owszem nauczył. Nauczył mnie tolerancji dla różnorodności. Spotykałam tam mnóstwo ludzi, którzy mieli bardzo różne charaktery, orientacje i zdania na każdy temat. A ja ich słuchałam. Tolerancja to taka fajna sprawa, która sprawia, że żyją obok siebie różnorodni ludzie i nie robią sobie przy tym krzywdy.

Pewność siebie, wiara w siebie

Musiałam wyrobić w sobie tę cechę, a po co? Chociażby po to, żeby załatwiać miliony spraw
w urzędach, ale też żeby poznawać nowych ludzi i nowe miejsca. Dzięki niej zdobyłam cenne doświadczenie idąc
w nieznane i angażując się w wiele inicjatyw. Pewność siebie i wiara w to że "się nadaje" sprawiły że jestem w tym miejscu w którym jestem. Dzięki nim potrafię stając rano przed lustrem powiedzieć "potrafisz".


Zaufanie intuicji / racjonalność

Oto dwie cechy, które na dobrą sprawę są przeciwstawne. Dlaczego są tu obie? Bo sama w życiu wykorzystuje zarówno jedną jak i drugą. Nie zawsze da się podejść do wszystkiego racjonalnie. Przeanalizować każde za i przeciw. Czasem po prostu nie ma na to czasu. Wtedy trzeba zaufać intuicji. Kobiety mają łatwiej, ale myślę, że i nie jeden mężczyzna potrafi wypracować w sobie takie zaufanie. Sama wolę podchodzić do nowych sytuacji, czy podejmować decyzję po przeanalizowaniu jej dokładnie. Czasem jednak lubię zrobić coś w sposób spontaniczny ufając, że będzie to dobre. A co jeśli nie będzie? Wtedy uczę się na błędach.

Ciekawość 

Znacie ciekawe miejsca w swoich miastach czy miejscowościach? Wiecie gdzie można dobrze zjeść, albo gdzie napić się najlepszej kawy? A czy znasz wszystkie pomniki, które stoją na rogach ulic i w parkach? Ciekawość, pozwala na odkrywanie nowych niesamowitych miejsc. Poznawanie historii, czy doświadczanie jej na własnej skórze. Osobiście uwielbiam czytać tablice upamiętniające różne wydarzenia, albo takie, które o czymś informują. Dzięki temu wiem co gdzie jest w mieście. Dzięki wrodzonej ciekawości wiem gdzie można napić się w Rzeszowie świetnej kawy i gdzie zjeść najlepsze burgery. Znam też kilka zapomnianych pomników i wiem w którym parku można zobaczyć ciekawe ptaki. Polecam Wam bycie ciekawym świata i odkrywanie go poprzez podróże i poprzez rozmowy
z ludźmi, zwłaszcza tymi, których spotykamy "przypadkiem".

Wrażliwość

Jestem kobietą i jest na świecie mnóstwo rzeczy, które mnie rozczulają, od całusa w czoło, przez małe dzieci, czy słodkie kotki. Są jednak sytuację, które wymagają ode mnie bycia wrażliwym, to chwilę, gdy ktoś potrzebuje mojej pomocy. Wrażliwość to cecha, która pomaga nam być dobrymi ludźmi, która sprawia, że 1 sierpnia o godzinie 17:00 zatrzymamy się na moment, że nie przejdziemy obojętnie obok płaczącego dziecka, czy zranionego zwierzęcia, że nie pozwolimy,aby ktoś w naszym otoczeniu był krzywdzony, czy smutny.

Pasja

Pokuszę się o stwierdzenie, że nadaje sens naszemu życiu. Sprawia, że cieszymy się nim. Dążymy do tego, aby nasze życie nie było puste, wypełniamy je robiąc to co kochamy. Może to być podróżowanie, szycie, gry, czy czytanie książek, a może to być także pisanie bloga. A jeśli z pasji uczyni się pracę, to cóż nie trzeba będzie już pracować. Ja z pasją parzę kawę i piszę dla Was. A Ty masz swoją pasję?

Nawyki

Na koniec chcę Wam powiedzieć o nawykach, tych pozytywnych, które nadają rytm naszemu życiu. Poranna kawa, lub wieczorny spacer, a może cotygodniowy seans w kinie. Albo rosół i schabowy, który co niedziele ląduje na talerzu. Każda nawet najdrobniejsza sprawa to sposób na uporządkowanie życia. Jednocześnie warto pamiętać żeby nie popadać w zbytnią rutynę i zaskakiwać siebie od czasu do czasu zmianą planów i rosół zrobić w środę.


A co Tobie pomaga w życiu?

19 komentarzy:

 1. bliskość osoby, na której zawsze i bezgranicznie mogę polegać
  ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie uważam, że tolerancja ułatwia życie, nie cierpię nienawiści wobec innych, to potrafi zatruwać życie. Tak samo jak pewność siebie, warto mieć świadomość własnych zalet. :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakoś nigdy nie umiałem wzbudzić w sobie wiary w samego siebie i dręczy mnie ta niesmiałość, niepewność, a jakoś dalej sobie z tym nie radzę ;) Świetny tekst.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Radku myślę, że Twój blog i to co robisz może Ci pomóc w wzbudzaniu w sobie pewności siebie, bo robisz to dobrze. Wystarczy uwierzyć w swoje możliwości:)

   Usuń
 4. Szczerość mi życia nie ułatwia, zwłaszcza jak ktoś się na mnie obraża, bo mam inne zdanie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No niestety i tacy ludzie się zdarzają i przydarzają w naszym życiu. Można się na nich denerwować lub ignorować.

   Usuń
 5. Ja bym dodała do tego radość i uśmiech. Wiąże się to poniekąd z pewnością siebie. Już dawno zauważyłam, że kiedy człowiek jest uśmiechnięty, wesoły i chętnie rozmawia z ludźmi to świat staje się piękniejszy. Dajesz ludziom radość, a oni odpłacają Ci się tym samym. Pozytywne podejście do świata to dla mnie najważniejsza z cech. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie zgodzę się z Tobą Agato, radość zaraża:)
   A uśmiech potrafi przegonić chmury z nad naszej głowy.
   Dzięki temu możemy czynić świat nie tylko łatwiejszym, ale i szczęśliwszym:)

   Usuń
 6. no cóż nic dodać nic ująć...jeszcze jedno i były dekalog 21 wieku :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Niezwykle ciekawy tekst :) Oby więcej takich :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Mi też się bardzo spodobał :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Niezwykle ciekawy wpis ;) Dzięki wielkie za te super informacje :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dobrze sobie przyswoić wszystkie te cechy :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Ogarnąć nieogarnięte , Blogger